Dziękujemy za wsparcie!

Wartości takie jak bezinteresowne niesienie pomocy w każdych warunkach były przekuwane w działania podczas służby pełnionej od 110 lat przez kolejne pokolenia ratowników i stanowią dla nas najwyższe zobowiązanie wobec wszystkich czerpiących z potencjału jaki oferują Tatry.

Ostatni rok wyraźnie pokazał, że wobec narastającego ruchu turystycznego w Tatrach, wyzwania przed jakimi stają ratownicy TOPR są najwyższej próby – przywołując choćby masowe porażenia piorunami na Giewoncie czy głośny wypadek w Jaskini Wielkiej Śnieżnej.

Rocznie TOPR podejmuje działania ratunkowe blisko tysiąc razy, z czego ponad trzysta to działania przeprowadzane w skrajnie trudnych warunkach, wymagające zaawansowanej pomocy medycznej.

Wiele wskazuje na to, że w obecnej sytuacji związanej ze stanem pandemii i utrudnionym międzynarodowym ruchem turystycznym, dla wielu Polaków Tatry staną się w tym roku docelowym miejscem spędzenia urlopu, a co za tym idzie, może być to również intensywny czas pod względem działań ratowniczych dla TOPR.

Prowadzenie efektywnych działań w tak wymagających warunkach wymaga nie tylko najwyższych kompetencji w zakresie ratownictwa, pomocy medycznej ale również wdrożenia odpowiednich procedur epidemiologicznych i zaplecza sprzętowego umożliwiającego ochronę przed zakażeniem i rozprzestrzenianiem się wirusa.

Zagrożenia związane z COVID-19 traktujemy z najwyższą atencją, uwzględniając specyfikę prowadzenia akcji ratunkowych, niewielki skład zespołu TOPR (43 ratowników zawodowych) i ryzyka związane z potencjalnym zagrożeniem objęcia ratowników kwarantanną, a także konsekwencjami wynikającymi z takiej sytuacji dla działań ratowniczych na terenie Tatr.

Procedury epidemiologiczne jakie zostały wdrożone obejmują: zabezpieczenie ratowników, każdy etap kontaktu z poszkodowanym, dezynfekcję sprzętu (w tym samochodów i śmigłowca), utylizację środków ochrony osobistej, ale także mają wpływ na struktury dyżurów na terenie centrali i lądowiska.

W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa został zaadoptowany pokład śmigłowca i kabiny w samochodach, odpowiednio przystosowano nosze oraz zakupione zostały lampy UV do dezynfekcji.

Wszystkie te działania możliwe były do przeprowadzenia w szybkim tempie m.in. dzięki pomocy jaką uzyskaliśmy od naszych stałych Partnerów wspierających medialnie w ramach kampanii „1% dla Fundacji TOPR”, m.in.: Skoda Polska, BP Polska, Huawei Polska, 8a.pl; wspinanie.pl, Tatromaniak, Tatra Trade, Góry, Tatry, i inni.

W szczególny sposób chcielibyśmy podziękować za wsparcie indywidualnym darczyńcom, bez których nie moglibyśmy funkcjonować tak efektywnie.

Dziękujemy za Państwa zaangażowanie w ratowanie zdrowia i życia ludzkiego w Tatrach.

Pomoc indywidualna dzięki partnerstwu z TPay stała się jeszcze prostsza.

Podziękowanie za wsparcie ratownictwa w Tatrach

Rok 2019 jeszcze się nie skończył, ale już dzisiaj można stwierdzić, że dla TOPR był to szczególny czas pod wieloma względami. W październiku obchodziliśmy 110 rocznicę założenia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Okrągłą rocznice świętowaliśmy w towarzystwie ponad pięciuset zaproszonych gości w tym przedstawicieli rządu, władz lokalnych, partnerów wspierających nas finansowo i rzeczowo, służb ratowniczych i przede wszystkim ratowników i przyjaciół TOPR. W trakcie spotkania 6 nowych ratowników złożyło przysięgę na ręce naczelnika Jana Krzysztofa wstępując w szeregi Straży Ratunkowej. Nie zapomniano również o ratownikach, którzy w ostatnim roku odeszli na wieczną służbę. Był to moment sprzyjający podsumowaniom i podziękowaniom ponieważ ten rok obfitował w szereg ważnych wydarzeń.


Przeczytaj co działo się w 2019 r.

Dziękujemy za wsparcie Fundacji w roki 2019!

Zaledwie kilka dni wcześniej w Zakopanem odbył się kongres IKAR, w którym brali udział przedstawiciele służb ratowniczych z niemal całego świata, wymianie doświadczeń, towarzyszyły praktyczne warsztaty i pokazy producentów sprzętu wspierającego ratowanie ludzi w górach. W trakcie kongresu wiele uwagi poświęcono analizie akcji ratunkowych z różnych rejonów świata, także tych, które miały swój przebieg zaledwie kilka tygodni wcześniej w Tatrach w rejonie Giewontu i Jaskini Wielkiej Śnieżnej.

Wydarzenia, które miały miejsce w rejonie Giewontu 22 sierpnia 2019 roku były już szeroko omawiane w mediach. Warto dodać, że był to największy masowy wypadek w historii TOPR: na skutek rażenia piorunem zginęły cztery osoby w tym dwoje dzieci a 157osób zostało rannych. Akcja ratunkowa odbywała się w szczególnie trudnych warunkach pogodowych i ze względu na skalę wymagała koordynacji wielu służb ratowniczych. Nie można również zapominać, że w tym samym czasie prowadzona była akcja ratunkowa w Jaskini Wielkiej Śnieżnej, blisko 500 metrów pod ziemią w niezwykle trudnych technicznie i ciasnych korytarzach. Niezbędne okazało się użycie środków pirotechnicznych, aby dotrzeć do miejsca, w którym uwięzionych zostało dwóch grotołazów. Akcja ratunkowa, nieprzerwanie prowadzona przez miesiąc zakończyła się 17 września, a w jej przebiegu uczestniczyło ponad 100 ratowników.

Niestety coraz częściej musimy się mierzyć z prowadzeniem skomplikowanych działań ratowniczych w tym samym czasie w różnych rejonach gór. Jest to oczywiście konsekwencja coraz większej masowości ruchu turystycznego w Tatrach. Szacuje się, że w miesiącach letnich na terenie TPN przebywa dziennie nawet 50 tysięcy turystów. Na tym tle, w stosunku do lat poprzednich, zaobserwowaliśmy wzrost liczby wypadków. Tylko do końca października udzieliliśmy pomocy 960 osobom, w tym ponad 50 razy pomoc wymagała szybkiego przeprowadzenia zaawansowanych czynności medycznych. Toprowski śmigłowiec był wykorzystywany ponad 250 razy do ratowania ludzi w Tatrach, ale załoga śmigłowca udzielała też zaawansowanej pomocy na terenach górskich południowej małopolski oraz po słowackiej stronie Tatr. Masowość oraz współwystępowanie wypadków, poza wyzwaniami związanymi z prowadzeniem samej akcji ratunkowej, wymaga również sprzętu medycznego niezawodnie działającego nawet w najtrudniejszych warunkach.

I tutaj po raz kolejny rok 2019 stał się wyjątkowy dzięki przyjaciołom TOPR i ludziom, dla których Tatry stanowią ważny element życia. W marcu w ramach tzw. zrzutki prowadzonej przez naszą fundację, a której pomysłodawcą był portal Tatromaniak udało nam się zebrać kwotę 285 755 złotych, dzięki której zakupiliśmy m.in. defibrylator, aparat usg, podgrzewacz płynów infuzyjnych, nosze, materace próżniowe i zaawansowane wyposażenie apteczek, z którymi ratownicy docierają do poszkodowanych. Zakupiony sprzęt szczególnie odegrał nieocenioną rolę podczas akcji ratunkowej na Giewoncie, gdzie niezbędne było udzielenie szybkiej pomocy wielu poszkodowanym, w tym samym czasie, w trudnych warunkach i w wymagającym terenie.

Bardzo miło nam jest zakomunikować o znacznym wzroście wpływów z tak zwanego „1% dla TOPR” za rok 2018 kwota: 2 256 634,70 zł. pozwoli na remont i przebudowę magazynu wyprawowego, powierzchni garażowych, odtworzenie sprzętu zniszczonego podczas działań ratowniczych oraz zakup nowego lżejszego i bardziej niezawodnego. W sytuacji, gdy ze względu na warunki pogodowe nie jest możliwe wykorzystanie śmigłowca i cały sprzęt można donieść do poszkodowanego jedynie na plecach mniejsza waga sprzętu przekłada się na szybkość dotarcia, a czas bywa czynnikiem decydującym o możliwości przeżycia.

W tym miejscu, w imieniu ratowników chcielibyśmy gorąco podziękować za Wasze dotychczasowe wsparcie. To dzięki Waszej dobroci mogliśmy tak efektywnie nieść pomoc, w roku, który obfitował w tyle wyzwań. Jednocześnie chcielibyśmy mocno podkreślić, że Twoje wsparcie realnie pomaga ratować ludzi w Tatrach. Twoja pomoc ma znaczenie.

Bardzo serdecznie dziękujemy.
Zarząd Fundacji TOPR

Robert Kidoń
Bolesław Pietrzyk
Krzysztof Długopolski

Zakup specjalistycznego sprzętu do ratownictwa medycznego dla ratowników TOPR

Nazwa Kwota
Defibrylator Schiller Touch 7 90 722,00
Aparat USG  Vscan 27 648,00
Nosze Pigulle + pokrowiec, Materac próźniowy + pompka 23 159,99
Sanie śnieżne 20 689,18
Nosze KONG XXL 18 212,61
Elektrody, akumulatory do defibylatora Lifepak 14 999,04
Artykuły farmaceutyczne 13 608,60
Pompka do materaca, materac Vacum 12 222,40
Nosze ratownicze 11 235,74
Pokrowce do noszy, linki stalowe 8 300,02
Elektrody, materiały medyczne do defibrylatorów 4 830,84
Plecaki apteczne 4 290,00
Artykuły medyczne 3 229,20
Ogrzewacze chemiczne 2 751,51
Bateria do USG 1 725,69
System zapobiegający hipotermii 1 562,98
Opatrunki hydrożelowe 744,30
Glukometr 662,90
Zestaw położniczy 297,80
Artykuły farmaceutyczne 3 236,20
Artykuły farmaceutyczne 761,40
Opaski uciskowe 1 106,95
Ciśnieniomierze 705,90
Nożyczki ratownicze 360,00
Ogrzewacz płynów infuzyjnych 18 939,96
RAZEM WYDATKI 286 003,21
KWOTA ZRZUTKI 285 755,00