1% Dla Fundacji TOPR - 2022
Z dużą radością piszemy te słowa, choć ostatni rok przyniósł nam wszystkim wiele wyzwań i niepewności. Dzięki Waszemu wsparciu możemy dzisiaj pewniej patrzeć w przyszłość, po raz kolejny gwarantując, zgodnie ze słowami przysięgi ratowniczej, że „bez względu na porę roku, dnia i stan pogody” możecie liczyć na naszą pomoc w górach.
Kilka dni temu obchodziliśmy 113 rocznicę powstania TOPR. Wszystkim Wam, którzy wsparliście w tym roku akcję 1% Dla Fundacji TOPR chcieliśmy ogromnie podziękować – dostaliśmy niezwykły prezent urodzinowy – rekordową sumę wpłat w wysokości blisko 3 mln złotych (2936854,68 zł).
Ostatnie lata były dla nas dużym wyzwaniem. W 2021 roku Tatry odwiedziła rekordowa ilość – 4,6 mln turystów. Choć 2022 rok jeszcze nie upłynął na podstawie statystyk z miesięcy wakacyjnych już dzisiaj możemy stwierdzić, że ruch turystyczny był jeszcze wyższy niż w poprzednim roku.
Niestety, z roku na rok, istotnie zwiększa się również ilość wypadków, także tych najpoważniejszych –osiągając poziom blisko 1100 wypadków w skali roku. Tylko w miesiącach wakacyjnych tego roku przeprowadzono 300 działań ratowniczych, w tym 100 z użyciem śmigłowca. Ostatnie tygodnie i towarzyszące im zmiany warunków pogodowych podniosły także te najsmutniejsze statystyki, związane z wypadkami śmiertelnymi na skutek poślizgnięć i upadków z dużej wysokości.
Niełatwo nam było prosić o wsparcie wiedząc, że dla nas wszystkich to czas dużej niepewności. Jednak wzrastające potrzeby w ramach działalności ratowniczej, koszty związane z dostosowaniem sprzętu do wymogów epidemiologicznych, inflacja i istotny wzrost kosztów utrzymania – stały się dla nas niebagatelnym wyzwaniem budżetowym.
Dzisiaj, nie wyobrażamy sobie ratownictwa w Tatrach bez udziału „Sokoła”. Czas dotarcia do poszkodowanego oraz szybkiego transportu do szpitala, w wielu skrajnych sytuacjach jest czynnikiem kluczowym dla przeżycia poszkodowanego. Dlatego też, zdecydowaliśmy się na zakup wyposażenia śmigłowca (medyczno – techniczne), dofinansowanie zakupu dźwigu pokładowego a także działalności operacyjnej w postaci zakupu paliwa. Finansujemy również konieczną przebudowę zaplecza technicznego śmigłowca, prace adaptacyjne i montaż nowej bramy w hangarze śmigłowca TOPR.
Na bieżąco uzupełniamy i wymieniamy sprzęt medyczny – tak, aby mógł sprostać wymogom prowadzenia akcji ratunkowej w trudnych terenie i ekstremalnych warunkach pogodowych.
Przed każdym sezonem, niezbędny staje się przegląd oraz serwis samochodów, pojazdów ATV i skuterów w celu upewnienia się, że nasze środki transportu sprostają wymogom akcji ratunkowych w górach.
Od wielu miesięcy ratownicy testują i szkolą się w zakresie poszukiwań z użyciem dronów. Pierwsze doświadczenia są bardzo obiecujące – w kilku sytuacjach drony pozwoliły na odnalezienie poszukiwanych osób, a nawet dostarczenie pakietów grzewczych umożliwiających w warunkach zimowych przetrwanie do momentu dotarcia pomocy. Te doświadczenia sprawiły, że postanowiliśmy finansować zakup podstawowych modeli dronów spełniających wymogi techniczne w zakresie akcji w górach.
Lista potrzeb związanych z prowadzeniem sprawnej działalności ratowniczej jest długa a koszt utrzymania całodobowej dużo wyższy niż w poprzednich latach. Dlatego też ogromnie dziękujemy za wsparcie – dzięki Wam będziemy mogli kontynuować rozpoczęte inwestycje i małymi kroczkami zmierzać w kierunku realizacji naszych marzeń o sprzęcie najwyższej jakości do ratowania życia!
Obserwujcie nasze media społecznościowe – na bieżąco będziemy informować o sposobach wykorzystania zebranych środków.
Poza całym wymiarem finansowym – Wasze wsparcie ma dla nas olbrzymią wartość motywacyjną, nadaje sens naszej pasji i daje siłę do rozwoju. Jakkolwiek odlegle nieraz brzmią te słowa – wspierając nas – niesiesz pomoc w Tatrach!
W imieniu swoim i wielu ratowanych w ostatnich miesiącach, Dziękujemy!
Zarząd Fundacji TOPR
Robert Kidoń
Daniel Giejbatow
Krzysztof Długopolski