Podziękowanie za wsparcie ratownictwa w Tatrach

Miniony rok był dla ratowników pełen wyzwań. Tatry odwiedziła rekordowa liczba 4,6 mln turystów. Niestety miało to również swoje odbicie w statystyce wypadkowej. Utrzymujący się od kilku lat trend wzrostowy miał swój znaczący skok w miesiącach wakacyjnych (przyrost wypadków o ponad 30% w stosunku do lat poprzednich). Niezwykle intensywne działania ratownicze TOPR prowadził również we wrześniu i październiku. Bywały takie tygodnie, gdzie niemal co noc wyruszały wyprawy po nieprzygotowanych turystów.


Przeczytaj co działo się w 2021 r.

Podsumowanie za rok 2021

Statystyka działań ratowniczych wyglądała następująco:

Działania ratownicze ogółem w 2021 roku (osoby ratowane)

1109 (wzrost o prawie 20% w stosunku do średniej z lat poprzednich)

w tym:

wypadki turystów pieszych 

963

wypadki – narciarstwo skiturowe

59

wypadki taternickie 

41

zachorowania 

33

wypadki narciarzy freeride

4

wypadki rowerowe

3

wypadki jaskiniowe 

3

zbędne alarmy 

3

Niestety, 13 wypadków zakończyło się śmiercią.

Dodatkowo ratownicy pracujący na kilku stokach narciarskich udzielili pomocy 1164 narciarzom.

Dane nie oddają jednak prawdziwego wyzwania jakim jest nagromadzenie wypadków – coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, gdy dzienna liczba zgłoszeń osiąga dwucyfrowy poziom. I wtedy, poza determinacją ratowników, kluczowy okazuje się sprzęt. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić ratownictwo w Tatrach bez śmigłowca, który w 2021 roku był wykorzystywany przy 288 wypadkach. Podobną rolę odgrywają samochody, skutery i przenośny sprzęt medyczny.

Chcielibyśmy podkreślić, że bez stałych partnerów TOPR-u i Fundacji, takich jak: Skoda Polska, Bp Polska, Plus, Wspinanie.pl, Outdoor Magazyn, Góry Magazyn, Tatromaniak oraz wszystkich osób, które zasiliły konto Fundacji w ramach kampanii 1% nie bylibyśmy tak sprawni i efektywni sprzętowo. Uzyskane w 2021 roku środki w kwocie 2 185 590,4 zł umożliwiły nam przygotowania do remontu bazy śmigłowca, pierwszy etap zakupu nowej bramy do hangaru śmigłowca, remont samochodów, zakup dronów i skuterów, uzupełnienie sprzętu medycznego odpornego na tatrzańskie warunki oraz zaadaptowanie środków transportu do warunków epidemiologicznych. Pełną listę zakupów przedstawimy w sprawozdaniu rocznym.

W ostatnim roku poczuliśmy szczególnie mocno, że nasza siła do działania płynie z Waszego wsparcia i stanowimy jeden Zespół! W kontekście tego, co udało nam się osiągnąć w 2021 roku pod kątem utrzymania sprawności i gotowości ratowniczej możemy być wszyscy razem z siebie dumni! 

Twoja pomoc naprawdę ma znaczenie. 

Dziękujemy
Zarząd Fundacji TOPR

Robert Kidoń
Krzysztof Długopolski
Daniel Giejbatow